Gydytojos Liudos Brogienės įspūdžiai iš renginio “RSU Research week/23”

Šių metų kovo 29 – 31d. Latvijoje vyko Rygos Universiteto organizuojama mokslinių tyrimų savaitė. Viena iš psichikos sveikatos ir neuromokslų skyriaus sesijų buvo skirta skausmo medicinai.

Skausmo medicinos sesijoje paliestos įvairios skausmo medicinos problemos: galvos skausmo, migrenos, raumenų – skeletinio skausmo ir jo medikamentinio valdymo problema, vaistų tarpusavio sąveikos ir keliama rizika pacientui.

Įdomus buvo doktorantės A. Plinta pristatymas tema „Interictal correlation between body mass index and cytokines levels in migrain“. Jos tyrimo rezultatai rado stiprią koreliaciją tarp kūno masės indekso ir citokinų lygio esant migrenai su aura.
Inovacijų srityje pasižymėjo doktorantės D. Dimante tyrimas, kuris atliekamas Jungtinėje Karalystėje, Londono Koledžo Universitete (UCL) su fantominiu galūnių skausmu (pranešimo tema „Expanding Phantom Limb Pain treatment Possibilities using Robot-assisted virtual reality system”). Panaudodami roboto asistuojamą virtualią realybę ne tik nustatė pacientams reikšmingą skausmo sumažėjimą, bet ir galūnės judesio, miego pagerėjimą. Pati technika yra saugi, nesukelianti jokių šalutinių poveikių. Nors imtis maža ir tai tik atliekami tyrimai su savanoriais pacientais jų tyrimų centre, rezultatai daug žadantys.
Gydytoja neurologe I. Evansa dirbanti skausmo klinikoje supažindino su retu klinikiniu atveju: su nėštumu susijusios pilvo sienos neuropatijos (priekinio odos nervo įstrigimo sindromas) diagnostika ir valdymu.

Didžioji dalis pranešimų buvo nukreipta į pooperacinio skausmo valdymą. Paminėti atliekami tyrimai suaugusių ir vaikų neurochirurgijoje, ortopedijoje bei akušerijoje-ginekologijoje. Vienas svarbiausių ir įdomiausių pranešimų buvo prof. dr. Winfried Meissner (Jenos Universitetinė ligoninė, Vokietija) apie PAIN OUT (angl. Improvement in Postoperative PAIN OUTcome) projektą. Pranešėjas apžvelgė naujausias publikacijas, susijusias su ūmiu pooperaciniu skausmu, kurios paruoštos naudojant duomenis sukauptus PAIN OUT projekto dėka. Nustatytas akivaizdus ryšys tarp ūmaus pooperacinio skausmo ir miokardo pažaidos atliekant nekardiochirurgines operacijas. Taip pat nustatytas akivaizdus ryšys tarp ūmaus pooperacinio skausmo ir chirurginių komplikacijų (ypatingai infekcinių) atsirandančių 30 dienų laikotarpiu po operacijos. Kiekvienais metais atliekama milijonai operacijų. Mažiausiai pusė pacientų kenčia nuo vidutinio sunkumo ar stipraus pooperacinio skausmo. Blogai valdomo pooperacinio skausmo kaina yra labai didelė. Skausmas trukdo atsigauti, tai sukelia kančias, labai padidina sveikatos priežiūros išteklius. Skausmo pašalinimas yra kiekvieno sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo moralinė pareiga. Bendras PAIN OUT (angl. Improvement in Postoperative PAIN OUTcome) tikslas yra pagerinti pacientų, sergančių pooperaciniu skausmu, klinikinę priežiūrą išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse. Tai pasiekiama renkant pacientų praneštus skausmo padarinius ir klinikinius duomenis, taikant labai standartizuotą procedūrą, naudojant klausimyną 18 kalbų. Dalyvaujančios ligoninės vėliau gauna internetinius atsiliepimus apie savo rezultatus ir lyginamąją analizę su kitomis ligoninėmis. Išilginiai įrašai leidžia stebėti pokyčius laikui bėgant. Daugiau nei 200 ligoninių dalyvauja PAIN OUT, iš viso yra surinkta daugiau nei 550 000 duomenų rinkinių.

Po pranešimų sesijos vyko „apvalaus stalo“ diskusija dėl Baltijos šalių ligoninių įsitraukimo į PAIN OUT registrą. Kolegos latviai jau įsitraukė į šį registrą ir po 4 mėnesių turi savo auditinius duomenis.

Kokia nauda prisijungus prie PAIN OUT?

  1. Nuolatinis grįžtamasis ryšys ir priežiūros jūsų ligoninėje kokybės analizė (kokybės užtikrinimo priemonė).
  2. Savo rezultatų palyginimas su viso pasaulio ligoninėmis (lyginamoji analizė).
  3. Įvertinus rezultatus galėsite įgyvendinti pokyčių valdymo koncepcijas ir suteikti savo pacientams geresnę priežiūrą.
  4. Dalyvavimas tyrimų galimybėse (PAIN OUT turi vieną didžiausių pasaulyje pooperacinio skausmo duomenų bazių).
  5. Prieiga prie elektroninės žinių bibliotekos (įvairių ūminio skausmo gairių santrauka su lengva prieiga prie originalių citatų).
  6. Galimybė tapti didžiausio pasaulyje ūmaus skausmo gydytojų tinklo dalimi.

Tikėkimės, Lietuva paseks kolegų latvių pavyzdžiu ir prisijungs prie pooperacinio skausmo valdymo gerinimo. PAIN OUT nariu gali tapti bet kuri Lietuvos ligoninė atliekanti chirurgines intervencijas.

Linkėjimai,
Liuda